Nawigacja

Aktualności
Spotkanie autorskie z Janem Nowickim

Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie

z Janem Nowickim, autorem książki

,,Kamp – Rogowo zapomniane lotniska”

Pałac- Czytelnia Główna

15 czerwca 2016 r. g. 17

Podczas spotkania będzie można zakupić publikację w cenie 25 zł

Archiwalne zdjęcia zostaną przedstawione w formie prezentacji multimedialnej

 

Publikacja  „Kamp-Rogowo zapomniane lotniska” jest pierwszą próbą przybliżenia faktów z historii powstania i działalności niemieckiego garnizonu Kamp w okresie od 1935 do 1945 roku oraz powojennych lat Rogowa.
Historia Rogowa ściśle wiąże się ze stacjonowaniem na tym terenie wojsk niemieckich, radzieckich i żołnierzy Wojska Polskiego. Przez dziesięć lat, od 1935 do 1945 roku, w dzisiejszym Rogowie stacjonowały niemieckie oddziały Luftwaffe i Wehrmachtu. Po przejściu frontu, w okresie od 20 marca do 10 kwietnia 1945 roku, rozlokowano tu pododdziały 1 Armii Wojska Polskiego. A od połowy kwietnia obiekty militarne zostały zajęte przez pododdziały Armii Radzieckiej, które z krótkimi przerwami stacjonowały tu do połowy 1949 roku. Od czerwca 1949 roku datuje się zaistnienie miejscowości Rogowo pod administracją władz polskich. Miejscowość na 50 lat stała się „zielonym garnizonem”, w którym stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. Dopiero 31 grudnia 1998 roku, po rozwiązaniu ostatniej stacjonującej tu jednostki – 2. Zachodniopomorskiego Pułku Przeciwlotniczego, Rogowo stało się otwartą miejscowością.                                                                 Monografia lotniczej bazy morskiej i lotniska lądowego Kamp jest oparta na źródłach archiwalnych, dostępnej literaturze tematu, wywiadach i badaniach własnych przeprowadzonych na terenie Rogowa. Wykorzystano także relacje i fotografie osób przebywających w omawianym okresie na terenie garnizonu Kamp oraz materiały i zdjęcia regionalistów z Gryfic i Mrzeżyna.

 

 

????????kpt. rez. Jan Nowicki, ur. w Wilnie

Od 1958 roku mieszkaniec Gryfic, a w latach 1978-1989 Rogowa. Podczas służby w Rogowie Prezes Wojskowego koła PTTK nr 12 oraz założyciel Wojskowego Klubu Sportowego Rogowo. Regionalista, zainteresowany historią Pomorza i powstaniem styczniowym. Członek Rady Fundacji Fort-Rogowo. Publikacje artykułów w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlata Polska”, „Magazyn Wileński”, w „Gazecie Muzealnej”  Muzeum Oręża Polskiego w  Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”. Autor pierwszej monografii miejscowości Rogowo pt.: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”. Obecnie przygotowuje publikacje pt.: „Wieś rybacka Kamp” oraz „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”.